Přijďte na Kraj dokořán podpořit úspěšné české slamery

Karlovy Vary (17. 5. 2023) Zábavnou formou rozšířit povědomí o krocích směrem k udržitelnosti a odnést si spoustu nových zážitků, tak by se ve zkratce dala shrnout myšlenka akce Kraj dokořán, na kterou vás co nejsrdečněji zveme. V rámci celodenního programu je pro vás připraveno hned několik speciálních atrakcí. Kromě vzdělávacích aktivit a workshopů můžete zkusit své štěstí v soutěži o zapůjčení elektromobilu, zhlédnout módní přehlídku, pomoci při sázení stromu nebo být součástí jednání Parlamentu dětí a mládeže. A neobvyklá bude také část kulturních vystoupení, kdy se představí zástupci slam poetry, takzvaní slameři.

 

„Mám velkou radost, že se nám i v tomto roce podařilo domluvit vystoupení předních českých autorů slam poetry, kteří navíc všichni bez výjimky pocházejí z našeho kraje! Karlovarský kraj je totiž skvělou líhní těchto umělců. V loňském roce měla vystoupení u návštěvníků velký ohlas, ale i tak stále existují jedinci, kteří o slam poetry neslyšeli, a právě Kraj dokořán může být ideální příležitostí, jak se s ní seznámit. Tato mnohdy dadaistická smršť, slovní hříčky, třeskutý humor i sociálně angažované texty pomáhají otevírat závažná témata zábavnou formu a donutí publikum přemýšlet,“ uvedla uvolněná členka zastupitelstva Markéta Monsportová.

Slam poetry neboli poezie naživo či poezie okamžiku je disciplínou, která stojí na pomezí poezie a divadla. Autoři se při svém vystoupení řídí dvěma základními podmínkami: musí prezentovat výhradně svůj vlastní text a nesmí použít jakoukoliv rekvizitu. Oproti tomu velmi často využívají interakce s přítomným publikem, principy slovní a divadelní improvizace či výraznou mimiku.

V rámci akce Kraj dokořán vystoupí hned čtyři slameři, již patří k těm nejlepším ze současné scény. Filip Koryta alias Dr. Filipitch je mistr České republiky ve slam poetry z roku 2017. Jeho performance jsou typické provokativními názory a originálními uměleckými prostředky. Původem sokolovský rodák se věnuje také hudbě, divadlu a mimo jiné napsal i několik knih.

Robert Netuka je známý pod přezdívkou Tukan. Společně s Korytou jsou několikanásobnými mistry Česka v duo slamu a spoluautory knihy Švagři. Inspiraci pro svá vystoupení čerpá ze své práce pro Organizaci pro pomoc uprchlíkům, využívá ale i témata, která rezonují českou společností.

Hned dvakrát vystoupí během Kraje dokořán Siegfried vlastním jménem Vítězslav Adamec. Dopoledne v rámci slam poetry a odpoledne jako člen hudební skupiny End of Scream, kde hraje na housle. Proslavil se díky svým experimentálním slamům.

První část doprovodného kulturního programu uzavře Matyáš Mach neboli Matheus. Působí jako frontman kapely LED’N’ICE a je autorem sólových rapových alb Před prvním infarktem a Domeček z karet. Rapová tvorba se projevuje i v jeho slamových výstupech, čímž se odlišuje od ostatních kolegů. V roce 2021 se probojoval až do finále mistrovství České republiky ve slam poetry.

Věříme, že je opravdu na co se těšit a o zábavu nebude nouze. Přijďte společně se svými přáteli, dětmi nebo kolegy 23. června od 10 hodin do areálu krajských institucí a zažijte den, na který budete dlouho vzpomínat. Další informace najdete na krajských sociálních sítích, krajském webu a na webových stránkách akce https://www.krajdokoran.cz/

KARLOVARSKÝ KRAJ © 2023